Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politicko-společenský kompas

Jelikož se zajímám o politiku a o politickou filosofii vůbec, dlouho mě štvalo, že neexistuje (respektive jsem já nenašel) takový způsob dělení politických ideologií a směrů, který by byl dostatečně obecný, ale přitom nezavádějící. Zásadní problém mě známých politických kompasů je ten, že vždy vychází z tradičního pravo-levého politického dělení.

Jenže to jsou pojmy velice vágní a jejich význam je proměnlivý nejen v čase (Velká francouzská revoluce vs současnost), ale i místně (USA vs Evropa), což lze dobře ilustrovat třeba na pojmu liberalismus. Zatímco liberální myšlenky byly v době francouzské revoluce spjaty s třetím stavem a tedy levicí, dnes je (klasický) liberalismus spojován s pravicí (typickým českým představitelem klasického liberalismu je Václav Klaus). Ovšem v USA se myslí pod liberalismem ty politické ideály, které bychom u nás považovali za sociálně-demokratické a tudíž levicové.

Usoudil jsem proto, že má-li mít politicé dělení smysl, je třeba opustit pravo-levé rozdělení a najít nové dělící kritérium. Jaké to ale má být? Ekonomická svoboda? Osobní svoboda? Míra přerozdělení?

Politická osa

Nejdříve je třeba si vyjasnit, co je vůbec cílem politiky. Podle mého názoru je to uplatnění veřejné moci jako nástroje k řešení společenských záležitostí. Pro veřejnou moc je přitom charakteristické, že je založena na nedobrovolnosti – občané se musí podřídit zákonům, vyhláškám a nařízením, jinak následuje represe veřejné moci. Politika je proto způsob vlivu založený na nedobrovolnosti a vynutitelnosti.

Nejlepším obecným kritériem hodnotící politické ideologie se tedy mi zdá být samotná míra uplatnění politiky jako takové, respektive veřejné moci. Na takovéto ose je jedním extrémem orwellovská totalitní spolčenost, kde veškeré jednání je podřízeno veřejné moci a je potlačena individualita člověka. Ten, kdo rozhoduje není jedinec, ale státní aparát. Druhým extrémem je anarchistická společnost založená výhradně na dobrovolnosti. První extrém jsem se rozhodl nazvat etatismem a druhý extrém voluntaryismem. Mohli bychom tyto extrémy nazvat třeba i totalitarismem a anarchismem, ale raději volím ideologiky méně zatížené výrazy.

Je ale třeba zdůraznit, že tato politická osa se nezabývá ničím jiným než mírou uplatnění veřejné moci. Nezáleží z jakých pohnutek je ona moc uplatňována, ani zda je „dobrá“ nebo „špatná“. Zelený liberál, konzervativní katolík i sociální demokrat se tak mohou ocitnout v tomtéž bodě politické osy, ačkoliv každý z nich by chtěl regulovat jinou oblast našich životů. Zde vidíme rozdíl oproti klasickému pravo-levému rozdělení, kdy by konzervativní katolík a sociální demokrat zastávali různé pozice.

Společenská osa

Ačkoliv je samotná politická osa dostačující a použitelná sama o sobě, rozhodl jsem se po vzoru původního politického kompasu definovat druhou (společenskou) osu, která ponese zpřesňující informaci o tom, jaké hodnoty člověk zastává. Tedy nezajímá nás už jaké zastává politické postoje, které by chtěl uplatnit skrze veřejnou moc, ale jaké má názory na život, mezilidské vztahy, co považuje za dobré a špatné atd.

Neexistuje samozřejmě jeden jediný úhel pohledu, ale považoval jsem za vhodné zde promítnout postoj k tradičním hodnotám a morálce. A to proto, že postoj k těmto záležitostem bývá spojován přímo s politikou jako takovou (konservatismus) a mým cílem je ukázat kategorický rozdíl mezi politickými a společenskými záležitostmi.

Poznámka: Je třeba si ale přiznat, že pojem „tradiční hodnoty“ je na tom podobně jako pojmy „levice“ a „pravice“ – tušíme sice rámcově co se pod nimi myslí, ale každý máme o nich mírně odlišnou představu. Navíc je bez pochyb, že tradiční hodnoty nejsou objektivně dané, ale jsou přímo odvislé od kulturního kontextu. Vzhledem ale k tomu, že společenská osa je spíše doplňující tu politickou (a ne naopak) můžeme se s tímto vágním označením snad spokojit.

Jedním extrémem na společenské ose je tedy postoj plně respektující tradiční hodnoty. Můžeme si představit katolíka, který prožil celý život s jednou ženou v manželství a spolu vychovali pět děti. Žil počestným životem v duchu katolické morálky, každou neděli chodil do kostela, byl pravdomluvný, nikdy se neodvážil odporovat autoritám a za svou vlast by byl ochoten položit život.

Druhým extrémem by potom mohla být bývalá hippiesačka odmítající jakékoliv tradiční hodnoty, která vystřídala za svůj život desítky sexuálních partnerů se kterými praktikovala BDSM, užívala drogy a nemanželské dítě odložila do dětského domova. Svým blízkým lhala a využívala je jen ke svému prospěchu. Nakonec umřela jako zadlužená alkoholička závislá na automatech. Samozřejmě je nutno brát tyto příklady s rezervou, jsou to spíš takové karikatury, jistě byste vymysleli lepší :-) První extrém jsem se rozhodl nazvat konservatismem a druhý extrém libertinismem.

Spojením politické a společenské osy získáme následující graf. Pro ilustraci jsem do něj zakreslil oblasti, ve kterých se podle mě nachází to, co nazýváme levicí a pravicí. Zatímco v tradičním uvažování jsou tyto pojmy vektory jdoucí proti sobě, v mém grafu jsou to kruhy z části se překrývající.

Konservativní anarchista a volnomyšlenkářský etatista

Jak jsem již napsal, mým cílem při tvoření tohoto politicko-společenského kompasu bylo ukázat kategorický rozdíl mezi politickými a společenskými záležitostmi. Ukázat, že člověk bez ohledu na morální postoje a způsob života může zastávat různé politické postoje.

Konservativní katolík žijící spořádaný život v duchu tradičních hodnot může být etatistou, stejně jako anarchistou. Může volat po povinné náboženské výuce na školách a zákazu homosexuálního styku, stejně tak ale může volat po zrušení institutu manželství v zákoně a zrovnoprávnění s jinými formami soužití mezi lidmi.

Na první pohled může být spojení „konzervativní anarchista“ protimluv, ale pokud ale důsledně oddělíme politické a společenské postoje, začne to dávat smysl. Častější jev je volnomyšlenkář, co žije bohémským životem, ale jak přijde řeč na politiku, nejraději by všechno zreguloval.

Autor: Jakub Hájek | neděle 15.12.2013 10:11 | karma článku: 8,86 | přečteno: 746x
  • Další články autora

Jakub Hájek

Zapište se do registru dárců kostní dřeně, záchrana života nemůže být snazší

Nikdy nevíte, jestli právě teď někdo nečeká v nemocnici na transplantaci a nejste jediný vhodný dárce. Zní to trochu pateticky, ale může to být realita. ?Jde hlavně o to udělat ten první krok a zaregistrovat se.

23.8.2020 v 19:32 | Karma: 10,54 | Přečteno: 307x | Diskuse| Společnost

Jakub Hájek

Vekslák z krněnskýho autobusáku

Pozor, následující text vykazuje známky sluníčkovosti. Čtěte jen na vlastní nebezpečí! Známe se už několik let, prakticky mě doprovází studiem na vysoké škole. No, známe... já znám jeho, on mě evidentně ne.

10.10.2015 v 17:19 | Karma: 33,24 | Přečteno: 5209x | Diskuse| Společnost

Jakub Hájek

3 hlavní důvody, proč mě baví autostop

Letos jsem se vydal už po druhé na dvoutýdenní trip autostopem po Balkánu a po cestě jsem si postupně uvědomoval, co mi tento způsob dopravy dává a jaký má na mě vliv.

12.9.2015 v 17:22 | Karma: 9,87 | Přečteno: 398x | Diskuse| Cestování

Jakub Hájek

Hloupost a strach není omluva pro agresi

Strašák imigrace obchází Evropou a společnost se radikalizuje. Začíná se pomalu stávat akceptovanou normou na sociálních sítích posílat imigranty do koncentráků a "vlastizrádcům" na demonstracích vyhrožovat šibenicemi.

3.7.2015 v 20:05 | Karma: 27,93 | Přečteno: 4127x | Diskuse| Politika

Jakub Hájek

Sluníčkové holky v Balúčistánu aneb I malé dějiny píší vítězové

Je večer 28. října 2014 a ve Vladislavském sále sedí mezi jinými osobnostmi známý cestovatel Miroslav Zikmund. Prezident Miloš Zeman se mu totiž rozhodl udělit státní vyznamenání – Řád Tomáše Gariggua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj humanity. O pět měsíců později se Miloš Zeman vyjádří na adresu čerstvě propuštěných českých turistek po dvouletém zajetí, že se dopustily hlouposti a způsobily starost všem okolo.

30.3.2015 v 22:00 | Karma: 26,81 | Přečteno: 2077x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 93
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1600x
Jsem pětadvacetiletý absolvent korporátní krysařiny na Masarykově univerzitě, webový tvůrce na volné noze, infantilní rebel s uměleckými ambicemi. Jsem Ryba a často plavu proti proudu.

Seznam rubrik