Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odpůrci homosexuálů se mýlí, rodina není veřejnoprávní instituce

24. 01. 2014 21:22:49
Rád bych vyvrátil omyl, kterým konzervativci a vůbec odpůrci homosexuálních sňatků argumentují a v posledním článku jej rozvádí i Ladislav Jakl. Nechci se pouštět do obecné polemiky na toto téma, to už udělal lépe Martin Pánek, jde mi pouze o vyjasnění pojmů.

Ladislav Jakl píše:

„Manželství (stejně jako různé formy registrace partnerského vztahu) je sice svazkem dvou stran, ale nikoli dvou partnerů, jak se asi leckdo domnívá. Je svazkem partnerů na straně jedné a státu na straně druhé. Je státní institucí, je nástrojem veřejného práva.“

Toto je zjevná nepravda. Manželství, respektive rodinné právo, spadá odjakživa do oblasti soukromého práva. Člověk nemusí být vystudovaný právník (ani já nejsem), aby chápal rozdíl mezi soukromým a veřejným právem. Jak píše profesor Gerloch ve své Teorii práva, „soukromoprávní vztahy mají převážně majetkový charakter a z tohoto pohledu se sem tradičně řadí občanské, obchodní, rodinné, pracovní a také mezinárodní soukromé a obchodní právo.“ Dále píše, že rodinné právo je derivátem občanského práva a tomu i odpovídá nynější trend – komunistický zákon o rodině, který platil od roku 1964, byl zrušen a od 1. ledna je rodinné právo zakotveno přímo v novém občanském zákoníku. Rodina tedy není žádná státní instituce ani nástrojem veřejného práva.

Dále Jakl píše:

Umím si představit důsledného libertariána, který bude požadovat odstátnění partnerských vztahů, tedy ponechání i manželství soukromoprávním smluvním nástrojům.“

Žádné odstátnění se konat nemusí – manželství je odstátněno. Stát pouze definuje manželství, upravuje podmínky vzniku a zániku, povinnosti manželů a pod., nicméně manželství je instituce soukromá a stát není jejím přímým účastníkem. Můžeme se bavit o tom, zda by stát vůbec měl nějak upravovat podobu manželství, to ale je věc jiná a vůbec nesouvisí se soukromoprávností rodinného práva.

„Pokud ale chce libertarián naopak vytvořit novou privilegovanou veřejnou instituci: státem registrovaný svazek homosexuálů, pak je přinejmenším nekonzistentní. Prostě si nevšiml, že k naprosté svobodě v partnerských vztazích zcela postačí volnost žít podle soukromého práva.“

Zde už pan Jakl jen dedukuje z chybných předpokladů. Rodina je privilegovanou veřejnou institucí asi tolik jako společnost s ručením omezeným. Definuje ji obchodní zákoník, upravuje podmínky vzniku, zániku, povinnosti společeníků... zkrátka úplně stejně jako činí v případě rodiny, respektive manželství. Napadlo by ale pana Jakla vyvozovat závěr, že s.r.o. je privilegovaná veřejná instituce a že společníci při zakládání firmy uzavírají smlouvu se státem?

Když zůstanu u příměru k s.r.o., pak pan Jakl a odpůrci homosexuálních sňatků tvrdí asi toto: Společnost s ručením omezeným je tradiční veřejná instituce, které stát přiznává určitá privilegia. Společnost s ručením omezeným je základ státu a jejím úkolem je vyrábět kvalitní výrobky. Odmítáme snahy o zrovnoprávnění firem, které nebudou vyrábět, ale pouze prodávat nebo nedejbože poskytovat služby. Nic proti obchodníkům a poskytovatelům služeb – jsou to přece taky lidé. Ale jak mohou chtít vytvořit s.r.o., když nebudou vyrábět výrobky? Vyrábět výrobky je přece tradiční podstata společnosti s ručením omezeným.

A já jen dodávám: Nediskriminujme obchodníky a poskytovatel služeb a umožněme jim stejně jako výrobcům zakládat „eseróčka“!

Autor: Jakub Hájek | pátek 24.1.2014 21:22 | karma článku: 13.01 | přečteno: 1135x

Další články blogera

Jakub Hájek

Vekslák z krněnskýho autobusáku

Pozor, následující text vykazuje známky sluníčkovosti. Čtěte jen na vlastní nebezpečí! Známe se už několik let, prakticky mě doprovází studiem na vysoké škole. No, známe... já znám jeho, on mě evidentně ne.

10.10.2015 v 17:19 | Karma článku: 32.92 | Přečteno: 5183 | Diskuse

Jakub Hájek

3 hlavní důvody, proč mě baví autostop

Letos jsem se vydal už po druhé na dvoutýdenní trip autostopem po Balkánu a po cestě jsem si postupně uvědomoval, co mi tento způsob dopravy dává a jaký má na mě vliv.

12.9.2015 v 17:22 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 374 | Diskuse

Jakub Hájek

Hloupost a strach není omluva pro agresi

Strašák imigrace obchází Evropou a společnost se radikalizuje. Začíná se pomalu stávat akceptovanou normou na sociálních sítích posílat imigranty do koncentráků a "vlastizrádcům" na demonstracích vyhrožovat šibenicemi.

3.7.2015 v 20:05 | Karma článku: 27.27 | Přečteno: 4106 | Diskuse

Jakub Hájek

Sluníčkové holky v Balúčistánu aneb I malé dějiny píší vítězové

Je večer 28. října 2014 a ve Vladislavském sále sedí mezi jinými osobnostmi známý cestovatel Miroslav Zikmund. Prezident Miloš Zeman se mu totiž rozhodl udělit státní vyznamenání – Řád Tomáše Gariggua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj humanity. O pět měsíců později se Miloš Zeman vyjádří na adresu čerstvě propuštěných českých turistek po dvouletém zajetí, že se dopustily hlouposti a způsobily starost všem okolo.

30.3.2015 v 22:00 | Karma článku: 25.83 | Přečteno: 2048 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Dvořák

Brežněv v 68 roce už dávno věděl, že socialismus je nereformovatelný

Jakoby do dubu mluvil od zimy do srpna osmašedesátého roku Leonid Brežněv do Alexandra Dubčeka, když mu se soudružskou trpělivostí dával najevo nelibost s jeho kočírováním pražského jara na cestu kontrarevoluce

21.8.2017 v 22:56 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 140 | Diskuse

Šárka Bayerová

Zrazená královna (pokračování)

Byla vnučkou jedné z nejslavnějších a nejmocnějších mocnářek - královny Viktorie. Říkali jí Ena a stala se taky královnou - ve Španělsku.

21.8.2017 v 21:37 | Karma článku: 12.11 | Přečteno: 167 | Diskuse

Vlastík Fürst

Teror na denním pořádku

„Vlastně se nic neděje“, takový dojem můžeme mít ze zpráv médií i z výroků některých zdejších blogerů. Jeden diskutér napsal: „Na silnicích každý rok zemře daleko víc lidí, než kolik zabijí teroristi, tak s tím pořád nestrašte!“

21.8.2017 v 20:35 | Karma článku: 30.29 | Přečteno: 533 | Diskuse

David Wiltsch

Bylo lépe než je dnes a EU je diktaturou nepamatovanou? Lidé zapomínají nebo jen blouzní?

Kupodivu se stále najdou lidé, kteří naše současné postavení vůči spojencům vnímají hůře, nežli naše postavení vůči Moskvě v druhé polovině minulého století. Smutné a tragické, jak rychle člověk zapomíná.

21.8.2017 v 20:02 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 546 | Diskuse

Tomáš Gayer

Co říkáte, to by byl paradox...

Erdogan vyzval Turky žijící v Německu, aby nevolili nepřátele Turecka, jmenovitě Merkelovou, Schultze a Zelené....

21.8.2017 v 19:25 | Karma článku: 19.04 | Přečteno: 433 | Diskuse
Počet článků 92 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1578

Jsem pětadvacetiletý absolvent korporátní krysařiny na Masarykově univerzitě, webový tvůrce na volné noze, infantilní rebel s uměleckými ambicemi. Jsem Ryba a často plavu proti proudu.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.