Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Xenofobní Česko se shoduje: Muslimské učitelky tu nechceme!

26. 03. 2013 19:01:01
Jak málo stačí k tomu, abyste se v České republice stali třídním nepřítelem? Aby vám chodili výhružné telefonáty, maily či vás uráželi tisíce lidí na internetu? Ne, musíte nikomu ublížit, někoho okrást nebo udělat něco špatného. Stačí když učíte v mateřské škole a konvertujete k islámu.

V nedělím pořadu 168 hodin mě zaujala reportáž o učitelce z mateřské školy v jihočeském Lišově, která přestoupila na islám a ve školce nosí hidžáb – muslimský šátek. Tím vyvolala vlnu negativních reakcí a výhrůžek.

Zatímco většina diskutujících a blogerů na internetu má rudo před očima a zvýšený krevní tlak, samotní rodiče dětí ze školky se za učtielku postavili a nevidí v šátku a její víře problém. Naopak, učitelka je oblíbená. „Já jsem řekla, že mně to nevadí, že je mi to de facto jedno. Je to její osobní věc,“ řekla maminka jednoho z dětí.

V čem je tedy problém?

Problém je v hlavě nenávistí prolezlého českého člověka, „tolerantního“ ateisty, jehož uvažování se zjednodušilo na úroveň zvířete. A nejde přitom jen o islám. Stačí před ním vyslovit jedno ze slov jako muslim, Rom či Sudetský Němec a dotyčný spolehlivě zareaguje, stejně jako ti Pavlovovi psi reagovali na zvonek.

Jsou to ti lidé, co často začínající „Nejsem rasista, ale...“ a vy můžete jen v duchu hádat, co xenofobního z nich tentokrát vyleze. Nedokáží vidět dál za obecné pojmy, protože tím by se jejich černobílý svět stal příliš složitým. On přece nemůže existovat tolerantní muslim, pracovitý Rom či nekolaborující Sudetský Němec!

Tyto jevy považují za tak minoritní, že ani nestojí za řeč, nemá smysl je rozlišovat a nevidí pak za jednotlivými škatulkami konkrétní lidi s odlišnými životy. Pak se nedivme, že nejsou schopni odlišit radikálního islamistu od běžného muslima a dogmatického muslima od liberálního muslima.

Šátek na hlavě

Tyto lidi nezajímá, že učitelka děti nijak neindoktrinuje. Pro ně je nepřípustný už samotný šátek na hlavě jakožto náboženský symbol a děti by přece ve „státních“ školkách neměly být žádným způsobem nábožensky ovlivňovány.

Ano. Ale předně si myslím, že předškolní dítě může stěží chápe hidžáb jako nějaký náboženský symbol. Většina předškolních dětí snad ani neví, co to je islám a vůbec ke schopnosti abstraktního myšlení dochází v pozdějším věku. Pokud by ale šátek rodiče považovali za problém, měl by to řešit zaměstnavatel a ten by měl mít právo stanovit obecný dress code, například zakazující mít v práci pokrývku hlavy.

Zaměstnavatelem paní učitelky je ZŠ a MŠ Lišov, zřizovatelem pak město Lišov. Vzhledem k tomu, že rodiče s tím problém nemají, nevidí zřejmě ani škola důvod, proč by měla něco takového zakazovat. A snad se mnou budou souhlasit i odpůrci, že hlas rodičů je přednější než hlas nějakých anonymních diskutérů.

Představuje islám problém?

Oblíbeným argumentem odpůrců islámu je: Proč máme být tolerantní? Tolerovali by copak v islámské zemi učitelku v mateřské škole, který by se hlásila ke křesťanství a nosila by na krku křížek? No, v mnoha islámských zemích zřejmě ne. Ale toto je naprosto irelevantní argument. Podle této logiky by totiž třeba ženy měli mít v ČR právo ponižovat muže, protože ve spoustě zemí muži ponižují ženy.

Samotná hysterie z islámu je velmi přehnaná a kde kdo je dnes odborníkem na Korán. Samozřejmě, každý fundamentalismus je nebezpečný a nerad bych se dožil stavu, který je typický pro předměstí Paříže a dalších evropských měst. Kriminalita se sice týká muslimů, jádro problému ale nevidím v samotném islámu, nýbrž v obrovské imigraci muslimů (zejména ze severní Afriky) stimulované štědrým sociálním státem. Ti jsou vytrženi z naprosto odlišného kulturního prostředí a v tom tkví celý problém. Kdyby Evropa nevytvářela toto příznivé prostředí, nepotýkala by se dnes s kriminalitou imigrantů.

V každém případě raději kolem sebe uvidím více muslimů jako je ta paní učitelka z jižních Čech, než nenávistné ateisty s fašistickými sklony s ambicemi někomu zakazovat jeho víru. Raději uvidím v centru města mešitu než další nákupní centrum.

Autor: Jakub Hájek | úterý 26.3.2013 19:01 | karma článku: 25.56 | přečteno: 4044x

Další články blogera

Jakub Hájek

Zapište se do registru dárců kostní dřeně, záchrana života nemůže být snazší

Nikdy nevíte, jestli právě teď někdo nečeká v nemocnici na transplantaci a nejste jediný vhodný dárce. Zní to trochu pateticky, ale může to být realita. ​Jde hlavně o to udělat ten první krok a zaregistrovat se.

23.8.2020 v 19:32 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 287 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Slovo k příměří

Kdyby někdo v průběhu druhé světové války, ve fázi po vylodění v Normandii, usoudil, že mrtvých německých civilistů už bylo dost a je tedy nutné s válčením přestat, jaké by si vysloužil označení?

17.5.2021 v 18:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Tomáš Flaška

Verzí o Vrběticích máme jak ruských verzí o malajském letadlu

V roce 2014 sestřelili proruští separatisté nad Ukrajinou Boeing malajských aerolinek a zemřelo při tom 298 lidí. To už dnes potvrdil i soud.

17.5.2021 v 14:22 | Karma článku: 22.59 | Přečteno: 356 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Nenuťte mě volit Okamuru

Většina politických subjektů uvolnila voličům cestu k SPD. Zkušenosti SRN s mutacemi a švédský výzkum protilátek.

17.5.2021 v 14:07 | Karma článku: 16.63 | Přečteno: 578 | Diskuse

Petr Burian

Srazil jsem se s kýblem hnoje

Smrdím ještě teď a ten smrad cítím stále všude kolem. Hnůj je totiž prevít, hned tak se jeho puchu člověk nezbaví.

17.5.2021 v 13:50 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 627 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Do nového týdne (války s terorismem)

V pondělí 17. května vstoupila do druhého týdne obranná válka proti terorismu, kterou pod kódovým označením „Guardian of the Walls“ vede Izrael s hnutím Hamas – raketovým agresorem. Vládcem v Pásmu Gazy.

17.5.2021 v 12:01 | Karma článku: 21.01 | Přečteno: 263 | Diskuse
Počet článků 93 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1591

Jsem pětadvacetiletý absolvent korporátní krysařiny na Masarykově univerzitě, webový tvůrce na volné noze, infantilní rebel s uměleckými ambicemi. Jsem Ryba a často plavu proti proudu.

Najdete na iDNES.cz